Logowanie Rejestracja
Wersje językowe
en EN

Tyle wynosi tolerancja pomiaru prędkości w Niemczech. „Każdy powinien to przeczytać”

Opublikowano 10.01.2024

Z jaką prędkością naprawdę można jechać autostradą w Niemczech? Odpowiedź może Cię zaskoczyć

 

Prędkość na autostradzie w Niemczech. Czy zastanawiałeś się, jak szybko można jechać na niemieckich autostradach? Chociaż może się wydawać, że odpowiedź jest prosta, rzeczywistość jest znacznie bardziej złożona. W tym przewodniku rozwiewamy mity i wyjaśniamy, dlaczego brak ogólnego limitu prędkości na autostradach w Niemczech nie oznacza wolnej ręki dla kierowców. Poznaj zaskakujące fakty i zasady dotyczące prędkości oraz planowane zmiany limitów prędkości, które niemiecki rząd planuje wprowadzić od 2024 roku.
 

 

Limity prędkości na autostradzie w Niemczech

Niemcy mogą się poszczycić znakomicie rozwiniętą siecią autostrad. Pod względem długości, która wynosi 13 000 kilometrów autostrad, zajmują czwarte miejsce po Stanach Zjednoczonych, Chinach i Hiszpanii. Na znacznej części niemieckich autostrad nie istnieje formalny limit prędkości, co może wydawać się zaskakujące dla wielu kierowców spoza Niemiec. Niemniej jednak, istnieją pewne wytyczne oraz sytuacje, w których prędkość powinna być dostosowana do okoliczności, co wprowadza rozróżnienie między „ograniczeniem prędkości” a „prędkością zalecaną”.
 

W praktyce, na niektórych odcinkach autostrad w Niemczech obowiązują limity prędkości. Przede wszystkim są to obszary, w których prowadzone są roboty drogowe. Działania te mogą wpłynąć na stan nawierzchni i ogólną bezpieczeństwo na drodze, dlatego też w tych miejscach ograniczenia prędkości są wprowadzane w celu minimalizacji ryzyka wypadków. Czytaj dalej poniżej
 

 
Ograniczenia prędkości w Niemczech

Ponadto w pobliżu dużych miast, gdzie często tworzą się korki często władze wprowadzają są ograniczenia prędkości w celu zachowania płynności ruchu i bezpieczeństwa kierowców.
 

Prędkość na autostradzie w Niemczech. Oto, ile można jechać

Niemiecka sieć autostrad jest jedną z najbardziej znanych na świecie, a brak ogólnego limitu prędkości na większości jej odcinków zyskał sobie renomę. To wyjątkowe podejście ma swoje korzenie w historii i filozofii niemieckiego podejścia do prowadzenia pojazdów. Według Niemieckiego Automobilklubu około z 13 000 kilometrów autostrad w Niemczech 3900 objętych ograniczeniem prędkości, głównie między 80 a 120 kilometrów na godzinę. Pozostałe 9100 kilometrów autostrad nie jest objętych żadnym limitem prędkości, chociaż obowiązuje zalecenie, aby poruszać się prędkością di 130 kilometrów na godzinę.
 

 

Prędkości minimalna na autostradzie w Niemczech

Warto wiedzieć, że na autostradach w  Niemczech obowiązuje także zasada dotycząca minimalnej prędkości, która nie powinna być mniejsza niż 80 km/h (nawet jeśli dopiero uczysz się jeździć).
 

 

Oznaczenia autostrad w Niemczech 

Wszystkie trasy autostradowe w Niemczech są oznaczone w następujący sposób: Litera A i numer.
Główne autostrady biegnące przez Niemcy mają numer jednocyfrowy, krótsze autostrady o znaczeniu regionalnym (np. łączące duże miasta) mają numer dwucyfrowy, a mniejsze drogi – trzycyfrowy. 
System numeracji autostrad w Niemczech jest bardzo logiczny: autostrady wschód-zachód są numerowane parzyście, a północ-południe nieparzyście. 
 

System działa w następujący sposób:

  • A 10 – A 19 obejmuje część wschodnich Niemiec, w tym Berlin, Saksonię-Anhalt, część Saksonii i Brandenburgii
  • A 20 do A 29 obejmują północne i północno-wschodnie Niemcy, w tym Hamburg
  • A 30 do A 39 obejmują północno-zachodnie Niemcy, w tym Dolną Saksonię i Turyngię
  • A 40 do A 49 obejmują region Ren-Ruhra, w tym Frankfurt i region Ren-Men
  • A 52 do A 59 obejmują region Dolnego Renu, w tym Kolonię
  • A 60 do A 67 obejmują Nadrenię-Palatynat, Kraj Saary, Hesję i północną Badenię-Wirtembergię.
  • A 70 do A 73 obejmują Turyngię, północną Bawarię i część Saksonii.
  • A 81 obejmuje Badenię-Wirtembergię
  • A 90 do A 99 obejmują południową Bawarii

 

Opłaty autostradowe w Niemczech

W przeciwieństwie do wielu swoich europejskich sąsiadów Niemcy (na razie) pozwalają samochodom osobowym oraz dostawczym o masie do 7,5 tony  jeździć swoimi autostradami za darmo.
Samochody ciężarowe oraz zestawy pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej 7,5 tony muszą natomiast płacić myto. 
Opłatę uiszcza się za pośrednictwem automatycznego systemu zwanego Toll Collect –https://www.toll-collect.de/de/. Wykaz dróg w Niemczech, na których obowiązuje myto znajduje się TUTAJ.

Jeśli poruszasz się samochodem osobowym musisz pamiętać, że kiedy przekroczysz granicę z Austrią, Szwajcarią lub Francją musisz uiścić opłatę za przejazd autostradą. Podczas gdy we Francji płaci się za przejechane kilometry, w Szwajcarii i Austrii należy kupić winietę.

Czy autostrady w Niemczech są bezpieczne? Oto, co mówią statystyki

Autostrady okazują się być najbezpieczniejszymi drogami w Niemczech. Analizując dostarczone przez ADAC, można dostrzec, że odsetek ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych na autostradach w Niemczech utrzymuje się poniżej ogólnego średniego poziomu. Wynosi on około 12 procent: to zaledwie 1,5 osoby na każdy miliard pokonanych przez pojazdy kilometrów.
 

Aby uwydatnić tę imponującą różnicę, warto porównać tę statystykę z wynikiem uzyskanym na drogach krajowych poza terenami miejskimi. Poza miastami odsetek ofiar śmiertelnych wynosi znacznie więcej, a dokładnie 4,7 razy większą wartość. Te liczby jednoznacznie obrazują, że ryzyko śmierci na autostradach jest około sześciokrotnie mniejsze niż na drogach miejskich i wiejskich. Źródło: ADAC.de

< Wróć
0 0

Komentarze (0)