Logowanie Rejestracja
Wersje językowe
en EN

Tyle będzie wynosić płaca minimalna w Niemczech od 1 stycznia 2024 r.

Opublikowano 22.10.2023

Od 1 stycznia 2024 roku ustawowa płaca minimalna w Niemczech będzie wynosić 12,41 euro brutto za godzinę pracy. Oznacza to wzrost o 41 centów brutto.
Taką kwotę zaproponowała Komisja ds. płacy minimalnej złożona z przedstawicieli pracodawców i związków zawodowych – informuje niemiecki rząd na swojej stronie internetowej. Kolejnym krokiem ma być podniesienie płacy minimalnej do 12,82 euro na początku 2025 roku.

 

Kwota podwyżki ustalona przez Komisję ds. płacy minimalnej w Niemczech została ostro skrytykowana przez związki zawodowe. Uważają oni, że podwyżka o 3,4 procent, w obliczu inflacji wynoszącej ponad 6 proc. jest nie do przyjęcia. Domagają się kolejnego znacznego wzrostu ustawowej płacy minimalnej do 13,50 lub 14 euro.

 

Ilu pracowników w Niemczech skorzysta z podwyżki płacy minimalnej w 2024 roku?

Szacuje się, że obecnie około 6 milionów pracowników w Niemczech (15 procent) jest zatrudnionych w sektorze niskich płac. Za sektor niskich płac uważane są branże, w których pracownicy zarabiają mniej niż 12,76 euro za godzinę. Osoby te otrzymują najniższą krajową lub wynagrodzenie bardzo zbliżone do minimalnego.

 

Obecnie, w 2023 roku, ustawowo gwarantowana płaca minimalna wynosi 12 euro brutto za godzinę. Przy 40-godzinnym tygodniu pracy oznacza to brutto około 2080 euro miesięcznie. Płaca netto zależy od wielu czynników, takich jak klasa podatkowa, stan cywilny, liczba dzieci, wyznanie i kraj federalny. Pracownik bez rodziny, żyjący sam, otrzymuje na rękę około 1500 euro. Różnica między wynagrodzeniem brutto a netto jest znacząca. Warto jednak pamiętać, że pracownicy w Niemczech otrzymują także dodatki do pensji za nadgodziny, pracę w święta i pracę w nocy.

 

Nadgodziny, praca w święta, praca w nocy – ile wynoszą dodatki do pensji w Niemczech?

Zgodnie z niemieckimi przepisami oprócz płacy minimalnej przysługują dodatki za pracę w nocy, dni świąteczne czy w trudnych warunkach. Dodatki te wynoszą:

  • za pracę w nocy – 20% stawki godzinowej;
  • za pracę w dni świąteczne i niedziele – 75% stawki godzinowej za prace w niedziele i święta wypadające w niedziele. Dodatek do pracy w niedzielę wielkanocną, w święto Zesłania Ducha Świętego, 1 maja, Święta Bożego Narodzenia oraz inne święta, które nie przypadają w niedzielę wynosi 200% stawki godzinowej;
  • za pracę w trudnych warunkach, które są naliczane ryczałtowo, np. za pracę na wysokościach należy się  dodatek w wysokości ok. 1,45-2 euro.

 

 

 

 

 

 

< Wróć
0 2

Komentarze (2)

Ilona55 04.01.2024
ok
Ilona55 04.01.2024
ok