Logowanie Rejestracja
Wersje językowe
en EN

Ładowanie smartfonów odejdzie do lamusa? Nadchodzi nowy typ baterii

Opublikowano 19.01.2024
Chińska firma Betavolt Technology poinformowała, że prowadzi zaawansowane prace nad baterią jądrową. Jej zastosowanie może pozwolić na wyeliminowanie konieczności ładowania urządzeń elektronicznych.
 

Od lat producenci urządzeń elektronicznych szukają sposobu na przyspieszenie ładowania baterii w smartfonach. Niebawem jednak rezygnacja z ładowarek może stać się rzeczywistością, zwłaszcza w mniejszych urządzeniach elektronicznych.

Chińczycy z firmy Betavolt Technology poinformowali o prowadzeniu zaawansowanych prac związanych z tzw. bateriami nuklearnymi. Mają one pozwolić na rezygnację z klasycznego ładowania ogniw za pomocą ładowarek sieciowych, gdyż same będą w stanie wyprodukować energię.

 

W tym celu producent umieścił w ogniwie 63 izotopowe jądrowe. Taka bateria jest w stanie zaoferować napięcie na poziomie 3 V, a produkcja energii odbywa się poprzez rozpad radioaktywny, a więc technologię, która działa w podobnym stylu np. do rozruszników serca.

Takie baterie mają działać nieprzerwanie nawet przez 50 lat, a także zapewnią odpowiednią pracę w ekstremalnych temperaturach — od -60 do nawet 120 stopni Celsjusza.

Co ciekawe, już niebawem ma ruszyć masowa produkcja takich ogniw. W pierwszej kolejności na rynek mają trafić małe baterie o mocy 1W, a stanie się to już w 2025 r.

< Wróć
0 0

Komentarze (0)